Login Form





Lost Password?

AWARDS AND RECOGNITIONS

 

NATIONAL LEVEL

 

2010     -   Alexis Gabucayan, Intel Philippines Science Fair National Competition Qualifier – Physical   Science Category

            -   MarieshineFelizarte, 1st Placer in Photojournalism, National Press Conference (NSPC)

            -   14 Senior Boy Scouts passed the National Board of Review for Eagle Scout Rank

            -   3 Senior Boy Scouts made it to the top 10 in the National Board of Review for Eagle Scout Rank;  Rank 4- Jomar Nicko Rodriguez, Rank 8-Roberto Nalica, and Rank 9-Ronan Talde

            -   Plaque of Recognition awarded to the school for Active Participation in Council Activities, BSP National Court of Honor.

            -   3rd Place Registration for Secondary schools,  BSP National Court of Honor,

            -   Jomar Nicko Rodriguez elected Vice President of the National Student Technologists and Entrepreneur of the Philippines Organization

2008     -   Runner-up in Electronic Poster Making

            -   Runner-up in Dish Gardening

2006     -   Rank 1 National Achievement Test (1st Year) SY 2005-2006

            -   1st Place Intel Philippines Regional Science Fair – Life Science Category

            -   Intel Philippines Science Fair National Competition Qualifier – Life Science Category

2005     -   3rd Place 26th National Super Quiz Bee, Tagaytay City

            -   Rank 1 National Achievement Test SY 2004-2005

2004     -   National Paper Winner, Filipino Bracket B

            -   Champion – SAYAWIT, National YES-O, Teachers Camp, Baguio City

            -   National Bronze Ave Maria Cross Medallion, Philip Jason Patacsil, 13th National BSP Jamboree, Los Baños, Laguna

            -   Clifford Tabang elected as no. 2 Representative, National Youth Forum, BSP Region IV

2003     -   National Board of Review, 6 Boy Scouts qualified as National Eagle Scouts, 3 Scouts belonging to the Top Qualifiers

 

REGIONAL LEVEL

 

2010     -   ES John Lorenz C. Leoncio , PPCNSHS Troop 145, Elected Chairman Steering Committee, Regional Scout Youth Forum, Mabini Academy, Lipa City

            -   ES John Lorenz C. Leoncio, PPCNSHS Troop 145, Elected as one of the five Region IV delegates in the National BSP Youth Forum, Virac, Catanduanes

2009     -   Alexis Gabucayan and Ralph Ryan Pais, 1st Place, Investigatory Project Regional  Science Festival– Physical  Science Category, Mamburao, Occidental Mindoro

            -   MarieshineFelizarte, 1st Placer in Photojournalism, Regional Press Conference (RSPC)

            -   Yona  Marionne Mahilum, Best Anchor, Regional Press Conference (RSPC)

            -   Katharine Camille G. Villaos, Best Infomercial, Regional Press Conference (RSPC)

            -   2nd Place Broadcasting, Regional Press Conference (RSPC)

            -   John Lorenz Leoncio, 2nd Place, Bookkeeping using MS Excel, Regional STEP Competition

            -   Yona Marionne Mahilum, 2nd Place, Electronic Poster Making, Regional STEP Competition

            -   Jomar Nicko Rodriguez elected President of Student Technologists and Entrepreneur of the Philippines

2008     -   1ST Place Dish Gardening, Regional STEP Skills Competition

            -   1st Place Electronic Poster Making, Regional STEP Skills Competition

            -   15th Place Best School Paper – PEACOCK

            -   6th Place Best in Editorial Page – PEACOCK

            -   13th Place Best in Layout – PEACOCK

            -   10th Place Best in Literary Page – PULANG LUPA

            -   15th Place Best in Newspaper Page – PULANG LUPA

            -   7th Place Sports Page - PULANG LUPA

            -   7th Place Sports Writing - PULANG LUPA

            -   5th Place Feature Writing - PULANG LUPA

2007     -   Champion, Best News Page, Group Contest, Secondary Level, Bracket B, Filipino Category

            -   Champion, Best Editorial Page, Group Contest, Secondary Level, Bracket B, Filipino Category

            -   Champion, Best Editorial Page, Group Contest, Secondary Level, Bracket B, English Category

            -   1st Runner-up, Best Layout, Group Contest, Secondary Level, Bracket B, Filipino Category

2006     -   3rd Place, MIMAROPA Literacy Revo, Cluster B, Team Category

            -   1st Place MIMAROPA Literacy Revo, Cluster A, Team Category

            -   1st Place Intel Philippines Regional Science Fair, Life Science Category

2005     -   2nd Place( 1st Year Level), Science Quiz Bee, Region IV MIMAROPA

            -   3rd Place ( 2nd Year Level), Science Quiz Bee, Region IV MIMAROPA

            -   Outstanding Secondary School Head/Principal

2004     -   2nd Place (1st Year Level), Regional Science Quiz Bee

            -   3rd Place, Sports Page-Filipino Category , Regional Press Conference, Boac, Marinduque

            -   3rd Place, Lay Outing-English  Category , Regional Press Conference, Boac, Marinduque

            -   3rd Place, Power Point Presentation and Web Page Design, Regional STEP Skills Competition

2003     -   Regional Science High School Nominee

            -   Faculty Club affiliated in PSLINK

1995     -   Best School Paper, English Category C, Regional School Press Conference

1993     -   Regional Training for Trainorship, Bucal, Maragondon, Cavite

 

DIVISION LEVEL

 

2010     -   Alexis Gabucayan, 3rd Place, 2010 Metrobank – DepEd Math Challenge Elimination Round

            -   1st Place, 2010 Metrobank – DepEd Math Challenge, 1st Year Level\

2009     -   Yi Xuan C. Juanich,  2ND Place Spelling Bee Contest

            -   Jomar Nicko Rodriguez, Yona Marionne Mahilum, Katharine Camille Villaos, Ralph Adrian Cabasal, 2nd Place Quiz Bee

            -   Alexis Gabucayan, Angelo Abellera,  and Ralph Ryan Pais, 1st Place, Investigatory Project Division Science Fair– Physical  Science Category

            -   Hazelynne Jacinto, 1st Place, Science Quiz Bee, 2nd Year Level

            -   Jomar Nicko Rodriguez, 1st Place, Science Quiz Bee, 3rd Year Level

            -   Teresita Curada, 3rd Place, Science Quiz Bee, 1st Year Level

            -   McLean Bilog, 5th Place, Cartooning, Division Level Press Conference

            -   Anthea Cabrestante, 7th Place, Editorial, Division Level Press Conference

            -   Katharine Villaos, 6th Place, Editorial, Division Level Press Conference

            -   Yi Xuan Juanich, 5th Place, News Writer, Division Level Press Conference

            -   Teresita Curada, 5th Place, Sports Writing, Division Level Press Conference

            -   Yona Mahilum, Alexis Gabucayan, Katharine Villaos, Nikki Velasco, Jayson Gabia, Ralph Adrian Cabasal, 2nd Place, Broadcasting,  Division Level Press Conference

            -   Alexis Gabucayan, 1st Place, Sports Writing, Division Level Press Conference

            -   Maica Ella Dela Torre, 5th Place, Sports Writing, Division Level Press Conference

            -   Jayson Gabia, 5th Place, Copy Writing and Headline Writing, Division Level Press Conference

            -   Jayson Gabia, 2nd Place, Editorial Writing, Division Level Press Conference

            -   Marieshine Felizarte, 1st Place, Photojournalism, Division Level Press Conference

            -   Queenie Lara Leoncio, 3rd Place, Photojournalism, Division Level Press Conference

            -   Marjuleanne Manga, 7th Place, Editorial Cartooning, Division Level Press Conference

            -   Karen Cacho and Joseph Abaño, 6th Place, Editorial Cartooning, Division Level Press Conference

            -   Nikki Marie Velasco, 1st Place, News Writing, Division Level Press Conference

            -   Karen Cacho, 1st Place, Feature Writing, Division Level Press Conference

            -   Alexis Gabucayan, 3rd Place, Feature Writing, Division Level Press Conference

            -   Leah V. Villareal, 5th Place, Division Pop Quiz

            -   Katharine Villaos, 2nd Place, Division Population Essay Writing Contest on Adolescent Reproductive Health

            -   Jayson Gabia, 2nd Place, Philippine History with Focus on Rizal, History and Culture

            -   Mclean Bilog, 2nd Place, Dish Gardening, 9th Division STEP Skills Development Competition (DSDC)

            -   John Lorenz Leoncio, 1st Place, Bookkeeping using MS Excel, 9th Division STEP Skills Development Competition (DSDC)

            -   Yona Marionne Mahilum, 1st Place, Electronic Poster Making,  9th Division STEP Skills Development Competition (DSDC)

            -   Jomar Nicko Rodriguez elected President of the Division Student Technologists and Entrepreneur of the Philippines Organization

            -   Katharine Villaos, 1st Place, Essay Writing Contest sponsored by the Division of PPC and the Jaycees Inc. of the Philippines

            -   2nd Place, Paskuhan sa Kapitolyo Drum and Lyre Competition

2008     -   1ST Place Dish Gardening, Division STEP Skills Competition

            -   1st Place Electronic Poster Making, Division STEP Skills Competition

2007     -   1st Place, New Publishing and Power Point Presentation, Division STEP Skills Competition

            -   1st Place, Homepage Development, Division STEP Skills Competition

            -   1st Place, Newsletter for Livelihood Publication Using Desktop Publishing,  Division STEP Skills Competition

            -   2nd Place, Division Science Quiz Bee, 3rd Year Level

            -   2nd Place, Division Science Fair, Life Science Category

            -   3rd  Place, Division Science Fair, Physical Science Category

            -   3rd and 8th Places Pansangay na Igkas Talino at Sining ng Pagkukwento, Quiz Bee

            -   3rd Place Igkas Talino, Malikhaing Pagsulat

            -   4th Place RSPC Contest, Best News Page, Bracket B

            -   10th Place RSPC Contest, Best in Feature/Literary, Bracket B

            -   9th Place RSPC Contest, Best in Layout/Page Design, Bracket B

            -   13th Place, Best School Paper, Bracket B, English

2006     -   3rd Place Division Science Quiz Bee, 3rd Year Level

            -   3rd Place Division Science Quiz Bee, 4th Year Level

2005     -   3rd Place, Joahna Magbanua, PALECO Quiz Bee

            -   1st Place, Division Science Fair

            -   2nd Place, Paligsahan sa Kasaysayan ng Pilipinas

            -   1st Place, National Super Quiz Bee Division Level

            -   1st Place, Division Science Quiz Bee, 1st Year Level

            -   1st Place, Division Science Quiz Bee, 2nd Year Level

            -   2nd Place, Division Science Quiz Bee, 3rd Year Level

            -   2nd Place, Division Science Quiz Bee, 4th Year Level

            -   Pulang lupa Best Paper, Bracket B, Division School Press Conference

            -   Peacock Best Paper, Bracket B, Division School Press Conference

2002     -   City Meet Champion, PPCNSHS Table Tennis Team, Football Team, Arnis, Chess

1992     -   Champion, 1st Quiz Bee, City Sponsored, Mendoza Park, Puerto Princesa City

 

DISTIRCT LEVEL

 

2005     -   2nd Place City Meet PPD II

            -   1st Place, Sabayang Pagbigkas, Patimpalak Pandistrito

            -   1st Place, Tula, Patimpalak Pandistrito

            -   1st Place, Isahang Tinig, Patimpalak Pandistrito

            -   2nd Place, Balagtasan, Patimpalak Pandistrito

            -   3rd Place, Jongle, Patimpalak Pandistrito

 

PUERTO PRINCESA CITY NATIONAL SCIENCE HIGH SCHOOL
Bgy. Sta. Monica, Puerto Princesa City, Philippines